Data publikacji:
22 lis 2024 r.Data aktualizacji:
22 lis 2024 r.Autor:
Redaktor ElektrykaOcena:
Inteligentny dom to zbiór systemów, który pozwala ci zautomatyzować działanie urządzeń znajdujących się w domu i w jego okolicy (np. w ogrodzie). Między innymi, umożliwia sterowanie urządzeniami RTV/AGD, oświetleniem czy gniazdkami za pomocą smartfona lub naściennego panelu. W skrócie system ten zwiększa funkcjonalność domu i urządzeń.
Takie połączenie między urządzeniami nazywane jest także Internetem Rzeczy (z ang. Internet of Things). Jest to koncepcja opisująca systemy urządzeń, które wymieniają się danymi między sobą za pomocą Internetu. Na początku urządzenia mogły komunikować się ze sobą poprzez różne aplikacje, teraz gdy technologia postąpiła do przodu, można sterować kilkoma urządzeniami naraz z jego źródła.
Systemy smart home dzielą się na dwa typy:
W skrócie systemy przewodowe zapewniają większą stabilność połączenia, dzięki czemu urządzenia komunikują się ze sobą bez zakłóceń. Najlepszym momentem na zainstalowanie przewodowego systemu inteligentnego domu jest etap planowania budowy domu. Głownie dlatego, że wiąże się to z instalacją przewodów w ścianach budynku. Instalacja takiego systemu w już wybudowanym domu czy mieszkaniu wiąże się z dodatkowymi kosztami spowodowanymi kłuciem ścian. Warto jest więc planować taki system z wyprzedzeniem.
Systemy smart home oparte na bezprzewodowym połączeniu są wygodniejsze i łatwiejsze w instalacji, ponieważ nie wymagają ingerencji w budynek. Dzięki temu mogą być instalowane w już wybudowanych domach, a także w mieszkaniach. Jego wadą jest podatność na zakłócenia i potrzeba instalacji dodatkowych urządzeń takich jak wzmacniacze sygnału (repeater) w przypadku dużych budynków.
Dodatkowo należy wyróżnić interfejsy do sterowania smart home:
Ostatecznie wybór typu systemu jest uzależniony od twoich potrzeb i możliwości.
Jak wspomnieliśmy, zadaniem inteligentnego domu jest łączenie i zarządzanie różnego typu urządzeniami znajdującymi się w twoim domu.
W skład takich urządzeń wchodzą:
Smart home pozwala ci na zautomatyzowanie pracy tych urządzeń i dostosowanie ich do twoich potrzeb.
Sterowanie urządzeniami domowymi z poziomu twojego smartfona czy panelu sterującego umieszczonego w dogodnym miejscu w domu to jednak niejedyna zaleta inteligentnego domu.
Zainstalowanie systemu inteligentnego domu pozwoli ci zapewnić sobie i twojej rodzinie lepszy komfort życia, bezpieczeństwo, a także oszczędności związane ze zużyciem energii elektrycznej. To jednak nie koniec zalet systemu smart home.
Inteligentny dom to wygoda i komfort. Dzięki systemom inteligentnego domu możesz do woli zarządzać sprzętami domowymi takimi jak piekarnik, sprzęt audio, oświetlenie czy ogrzewanie.
Każdy z nas ma taki dzień, w którym nawet palcem nie chce nam się kiwnąć. Wstanie z kanapy, by zgasić światło lub włączyć kaloryfer wydaje się czynnością niemożliwą do wykonania. Z pomocą smart home takie czynności nie mogą być łatwiejsze. Wystarczy, że wydasz odpowiednie polecania za pomocą smartfona lub komendy głosowej, a światło zostanie zgaszone lub jego barwa dostosowana do twojego nastroju, dodatkowo ogrzewanie włączy się i nagrzeje pokój do pożądanej temperatury. Ty w tym czasie możesz relaksować się na kanapie w spokoju.
Inteligentny dom pozwala ci także na sterowanie urządzeniami nawet wtedy, kiedy znajdujesz się poza domem. Wyobraź sobie, że po ciężkim dniu w pracy wyciągasz telefon i nastawiasz odpowiednią temperaturę, oświetlenie, zaciągasz żaluzje i podgrzewasz przygotowany posiłek, jeszcze za nim przekroczysz próg mieszkania. To nie tylko fantazja, ale rzeczywistość. Dzięki smart home możesz wrócić do ciepłego i przytulnego domu, który pomoże ci się zrelaksować.
Inteligentny dom pomoże ci zaoszczędzić i zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Zrobi to poprzez dokładne wskazanie ci urządzeń zużywających najwięcej energii.
Sterowanie oświetleniem pozwoli ci ustawić lampy w taki sposób, aby włączały się i wyłączały w zależności od pory dnia czy nawet pogody. Jeśli zdarza ci się zapomnieć, zgasić światło w pokoju to możesz to robić za pomocą smartfona i uniknąć zwiększonych rachunków za prąd. Rozwiązanie to także przydaje się w trakcie dłuższych wyjazdów, podczas których możesz się upewnić, że odłączyłeś urządzenia od prądu i uruchomić je z powrotem, gdy będziesz już wracał.
Co więcej, inteligenty dom pomoże ci zredukować rachunki za ogrzewanie i zminimalizować koszty związane z wystąpieniem awarii (np., zalania). Dzięki automatyzacji ogrzewania możesz dostosować temperaturę panującą w domu w zależności od pomieszczenia lub zdefiniować warunki, według których ogrzewanie będzie się automatycznie wyłączało. Możesz także ustawić alerty, które będą cię informować o spadku lub wzroście temperatury.
Jeśli system wykryje zalanie lub wyciek gazu, poinformuje cię o tym, przez co możesz szybko zareagować i wyłączyć odpowiedni zawór. Dzięki temu ograniczysz szkody spowodowane zalaniem bądź zapobiegniesz tragedii związanej z wyciekiem gazu.
Kolejną z korzyści płynących z zainstalowania systemu inteligentnego domu jest zwiększenie bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców. Dzięki temu systemowi możesz sterować monitoringiem, czujnikami i systemami alarmowymi. Urządzenia te zapewnią twojej rodzinie i dobytkowi bezpieczeństwo zarówno wtedy, kiedy jesteście w domu, jak i poza nim.
Monitoring wraz z systemem alarmowym czuwają nad bezpieczeństwem twojego domu. Zainstalowane kamery rejestrują obraz i dźwięk (w zależności od wybranego sprzętu) przez cały dzień i zapisują nagrania w chmurze. Do tego celu można użyć kamer IP, które rejestrują i przesyłają obraz na żywo za pomocą połączenia IP. Dzięki temu rozwiązaniu zawsze wiesz, co się dzieje w twoim mieszkaniu. W razie wykrycia intruza kamery zapisują obraz i w zależności od wybranych ustawień i rodzaju kamer, aktywują alarm, a także mogą powiadomić odpowiednie służby.
Systemy alarmowe i monitoring są wspierane przez różnego typu czujniki, które dają im znać, co dokładnie dzieje się w domu. Dom można wyposażyć w czujniki ruchu, otwarcia drzwi i okien, gazu, czadu, dymu czy nawet zalania.
Tego typu systemy bezpieczeństwa potrafią także symulować obecność domowników. Oznacza to, że w trakcie długich wyjazdów możesz zmniejszyć ryzyko włamania, na przykład, poprzez aktywowanie oświetlenia w danych godzinach.
Inteligentny dom wykorzystuje potencjał różnego typu czujników i inteligentnych gniazdek do ochrony przed zalaniami, pożarem i burzą.
Czujniki zalania potrafią wykryć zalanie pomieszczenia w momencie styku wbudowanych elektrod z wodą. Wysyłają wtedy informacje do centralki, która aktywuje odpowiednie systemy alarmowe i wysyła powiadomienie do domowników. Dzięki temu możesz odciąć dopływ wody i zapobiec pełnemu zalaniu pomieszczenia, które wiązałoby się z dużymi kosztami naprawy.
Inteligentne gniazdka (smart plug) dają ci możliwość dowolnego włączania i wyłączania urządzeń podpiętych do nich. Dzięki nim możesz wyłączyć żelazko, które w porannym pośpiechu zostawiłeś podłączone do prądu i uniknąć pożaru.
Gniazdka smart plug posiadają także funkcje wykrywania zwarć instalacji elektrycznej. Po jej wykryciu odcinają zasilanie, co chroni twój sprzęt przed uszkodzeniem w wyniku przepięcia, które może wystąpić podczas burzy.
Smart home pozwoli ci na monitorowanie odpowiedniej temperatury i wilgotności, na przykład, w pokoju dziecka, dzięki czemu zapewnisz mu komfort i warunki sprzyjające jego zdrowiu. Te same korzyści dotyczą reszty domowników. Dobór odpowiedniej temperatury, natężenia i koloru oświetlenia wpływają pozytywnie na samopoczucie i pomagają zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy. Zainstalowane systemy alarmowe i monitoring pozwalają zredukować stres związany z bezpieczeństwem domu.
Jeżeli znajdujesz się w sytuacji, w której pod twoją opieką znajduje się osoba ciężko chora, a ty z różnych względów nie możesz być przy niej cały czas inteligentny dom, da ci możliwość doglądania jej i upewnienia się, że wszystko u niej w porządku. W przypadku, gdy jej stan się pogorszy, możesz szybko wezwać na pomoc odpowiednie służby.
Istotną zaletą inteligentnego domu jest to, że znacznie poprawia komfort życia osób z niepełnosprawnościami. Jeśli członkowie twojej rodziny mają problemy z poruszaniem się lub ich ruchy są w jakiś sposób ograniczone, zainstalowanie systemu smart home ułatwi im codzienne funkcjonowanie. Tym bardziej że wiele systemów jest wyposażonych w asystentów głosowych (Alexa, Google, Siri), co umożliwia wydawanie komend głosowych bez potrzeby klikania w cokolwiek.
Dzięki inteligentnemu domowi osoby z niepełnosprawnościami mogą swobodnie zarządzać oświetleniem, ogrzewaniem i dowolnie uruchamiać potrzebne sprzęty takie jak piekarnik, pralka, czajnik. Pozwala im to na wykonywanie czynności nawet wtedy, kiedy ich opiekunowie są zajęci czymś innym lub są poza domem.
Smart home umożliwia ci bycie niezwykle mobilnym. Tak długo, jak masz dostęp do Internetu, możesz, zarządzać swoim domem jak tylko zechcesz. W biurze, w drodze do domu, na spacerze, na wakacjach, nieważne gdzie. Wszystko, czego potrzebujesz, znajduje się w smartfonie.
Wyobraź sobie, że kurier znowu przyjechał z wyczekiwaną przez ciebie paczką akurat wtedy, kiedy nie ma cię w domu. Dzięki inteligentnemu domowi i połączeniu z wideodomofonem możesz z łatwością wpuścić kuriera, by ten mógł zostawić przesyłkę pod drzwiami lub w innym dogodnym miejscu.
Inteligentny dom to pełna kontrola. Smart home umożliwia ci sterowanie urządzeniami zgodnie z preferencjami i potrzebami. Dzięki czujnikom ruchu, które komunikują się z oświetleniem, nie musisz pamiętać o ciągłym wyłączaniu światła, gdy wychodzisz z pomieszczenia. Dodatkowo możesz dostosować ustawienia tak, że po powrocie z pracy będzie cię witać przyciemnione oświetlenie i łagodna, relaksująca muzyka dobiegająca z systemu audio.
Gdy wybierzesz się na dłuższe wakacje, smart home zadba o takie rzeczy jak nawadnianie trawnika, monitorowanie posesji, wykrywanie awarii czy symulowanie twojej obecności. Wszystko zgodnie z ustalonymi przez ciebie ustawieniami.
Kolejną korzyścią płynącą z systemu inteligentnego domu jest możliwość przyspieszenia wykonywania codziennych czynności.
Po powrocie z pracy lub wyjścia ze znajomymi możesz w trakcie drogi powrotnej zacząć podgrzewać wcześniej przygotowany posiłek w piekarniku, lub mikrofalówce. Dzięki temu nie musisz dodatkowo czekać na ciepły posiłek po powrocie do domu, możesz zjeść go w spokoju a resztę dnia przeznaczyć na inne aktywności. Takie czynności jak zaparzenie wody na herbatę lub zrobienie prania także mogą zostać wykonane bez twojej obecności. Inteligentny dom pozwoli ci także dbać o stan ogrodu dzięki automatycznym spriskiwaczom, gdy jesteś poza domem.
Co więcej, asystenci głosowi tacy jak Siri, Google czy Alexa mogą zrobić za ciebie zakupy według wcześniej spisanej listy. Dzięki czemu nie musisz się martwic o braki w lodówce, a kurier dostarczy produkty, co pozwoli ci zaoszczędzić czas. Dodatkowo wirtualni pomocnicy służą pomocą w uporządkowaniu planu dnia i zadań, które chciałbyś wykonać. Mogą też przypominać ci o nadchodzących wydarzeniach takich jak urodziny czy spotkania biznesowe.
Smart home dostarczy ci bieżących informacji na temat domu i tego, co się w nim dzieje. Systemy monitoringu obserwują każde pomieszczenie mieszkania, co daje ci pewność, że domownicy są zdrowi i bezpieczni. Gdy dom stoi pusty, możesz spać spokojnie, wiedząc, że systemy alarmowe czujnie monitorują aktywność w domu i powiadomią cię o wtargnięciu intruza.
Dodatkowo system inteligentnego domu będzie obserwował stan techniczny instalacji elektrycznej i urządzeń podłączonych do niego. W przypadku wystąpienia awarii zostaniesz o niej poinformowany.
System inteligentnego domu (smart home) umożliwia ci zautomatyzowanie pracy urządzeń domowych od oświetlenia, monitoringu, systemów bezpieczeństwa po ogrzewanie i użytkowanie sprzętów RTV/AGD. Dzięki niemu wykonywanie codziennych czynności stanie się szybsze i łatwiejsze.
Dodatkowo znacznie zwiększysz ogólny poziom komfortu życia i bezpieczeństwo, a także będziesz mógł w pełni kontrolować wysokość rachunków za prąd.
Nasza firma zapewni wsparcie od etapu planowania projektu instalacji elektrycznej, wykonania okablowania po konfigurację systemu i montaż paneli sterujących. Pokażemy też jak efektywnie korzystać z systemu inteligentnego domu tak, by spełniał oczekiwania klientów. Nasz asortyment usług zawiera wszystko, co potrzebne, by uczynić twój dom smart!
Internet rzeczy (Internet of Things — IoT) to termin określający zdolność do komunikowania się ze sobą urządzeń podłączonych do Internetu. Inteligentny dom (smart home) jest częścią IoT, jednym z jego wielu zastosowań. Innymi słowy, pojęcia te nie są synonimami. IoT jest bardzo szerokim terminem zawierającym zastosowania inteligentnego domu, jak i innych systemów automatyzujących (np., inteligentne rozwiązania rolnicze).
Koszt zainstalowania systemu smart home zależy od wielu czynników. Dużą rolę gra tu typ podłączenia takiego systemu, to znaczy czy będzie ono przewodowe, czy może bezprzewodowe. Przewodowe połączenie może wiązać się z dodatkowymi opłatami, jeśli będzie instalowane w już zbudowanym budynku.
Dodatkowo trzeba także wziąć pod uwagę ilość urządzeń, które będą funkcjonować w ramach smart home. Im więcej urządzeń tym więcej osprzętu i punktów elektrycznych elektryk musi wykorzystać i zaplanować.
Ogólnie rzecz biorąc tak. Chociaż w systemie inteligentnego domu mogą funkcjonować urządzenia, które komunikują się ze sobą za pomocą Bluetooth, to jeśli chcesz, mieć nad nimi zdalną kontrolę połączenie z Internetem jest niezbędne. Pozwala ono także wykorzystać pełne możliwości inteligentnego domu.
Wykonujemy nasze prace w Warszawie i okolicy. Znajdziesz nas:
Eletryk
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit
©2025 Elektro-Instalacje Tomasz Szwaj
Website & Performance by The Story